5 inicjatyw, które zmieniają świat!

Wracamy po wakacjach! 

Jesteśmy dumne z tego, że idea dążenia do równowagi i dbania o siebie w łączeniu  ról kobiecych niesie się dalej! 🌿 Przed przerwą wakacyjną,  zakończyłyśmy pięć wspaniałych inicjatyw w ramach programu grantowego!

Oto krótki przegląd każdej z nich:

1. „Kobiece odrodzenie”, Fundacja Ośmiornice Kreatywności
Kobiece odrodzenie” to spotkanie warsztatowe dla kobiet z Lublina i Lubelszczyzny, podczas którego istotne było stworzenie bezpiecznej przestrzeni do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, wymiany doświadczeń i poglądów. Podczas spotkania uczetniczki wzięły udział w warsztacie o dobrostanie, podczas którego dowiedziały się jak dbać o siebie, w pracy, w relacjach, w życiu prywatnym, co jest dla nas ważne, co wspiera znalezienie równowagi, jak mogą się rozwijać w zgodzie ze sobą, a nie w pośpiechu do bycie perfekcyjną (prowadzenie: Klaudia Waryszak-Lubaś), warsztacie jogi (prowadzenie: Agnieszka Pylikowska-Pylak), warsztacie ruchowe z wykorzystaniem piłek i obręczy żonglerskich (prowadzenie: Dominika Knap), ponieważ aktywność fizyczna redukuje stres oraz jest podstawowym elementem dbania o siebie oraz w warsztacie o kontakcie z przyrodą i kąpiel leśną (prowadzenie: Izabela Świeca), dlatego, że jesteśmy elementem przyrody, także podczas życia w mieście. Warsztaty odbyły się 16 czerwca w Ogrodzie Saskim w Lublinie. Wydarzenie realizowała Fundacja Ośmiornice Kreatywności.
fot. Izabela Świeca

2. „Równowaga w działaniu”, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Stoczku:
„Równowaga w działaniu” to projekt, który Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich w Stoczku zrealizowało dzięki grantowi, przyznanemu przez Centrum Wsparcia Liderek. Do współpracy zaproszono Karolinę Suską- aktywistkę zafascynowaną pracą na rzecz lokalnych społeczności. Celem projektu było zwiększenie świadomości członkiń stowarzyszenia na temat wypalenia aktywistycznego oraz jego potencjalnych skutków. Zachęcanie do regularnej refleksji nad własnymi emocjami, potrzebami i ograniczeniami oraz do podejmowania działań mających na celu dbanie o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Zachęcanie do tworzenia zdrowych granic, zarządzania czasem i energią, oraz do budowania równowagi między pracą aktywistyczną, a życiem osobistym. Warsztaty stały się punktem wyjścia do rozmowy na temat dobrostanu.  Kobiety zorganizowały piknik w Zespole Pałacowo-Parkowym w Zawieprzycach, znalazł czas na rozmowę i wspólne śpiewanie. Przygotowały również wianki do puszczenia na wodę, nawiązując w ten sposób do Nocy Kupały. Beztrosko spędziły czas, ucząc się dbania o siebie i relacje w swojej organizacji.”
fot. Małgorzata Maziarczyk, Beata Wach

3. „Sztuka Balansu”, Fundacja Madka
„”Fundacja Madka to młoda organizacja działającą na terenie Lublina. Jej celem jest wspieranie mam na różnych etapach macierzyństwa. Dzięki środkom z Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 Fundacja miała możliwość przeprowadzenia w czerwcu 2024 projektu ,,Sztuka Balansu”, którego celem było wsparcie równowagi życiowej wśród mam. W ramach projektu zorganizowano dwa warsztaty artystyczne pod okiem lubelskiej artystki Iryny Filas (Mykhalchuk). Pierwszy z nich, inspirowany twórczością Georgii O’Keefee, z uwagi na warunki pogodowe odbył się w Baobabie (ul. Krakowskie Przedmieście 39b). Drugi, inspirowany życiem i dziełami Fridy Kahlo miał miejsce w Parku Ludowym.cW warsztatach udział wzięło łącznie trzydzieści kobiet. Miały one możliwość skorzystania z ćwiczeń relaksacyjnych, poznania biografii wybitnych artystek, nawiązania relacji, a także stworzenia unikatowych obrazów farbą akrylową na płótnie.”
fot. Dominika Wierzbicka

 

4. „ODSAPKA – warsztaty dla liderek społecznych”, KGW Radawczanki:
„W ramach programu grantowego Centrum Wsparcia Liderek zrealizowany został cykl czterech warsztatów rozwojowych, skierowanych do 15 liderek społecznych działających na terenie wsi w Gminie Konopnica. Tematyka warsztatów został opracowana przez trenerkę Aleksandrę Chomik, która je przeprowadziła. Pomysłodawczynią i organizatorką projektu była Magdalena Stepaniuk z KGW Radawczanki. Warsztaty miały na celu przeciwdziałanie wypaleniu aktywistycznemu oraz wzmocnienie kompetencji liderskich. Kobiety biorące udział w projekcie zapoznały się z metodami dbania o dobrostan, jak skutecznie przeprowadzić organizację przez zmianę. Jednym z najważniejszych aspektów projektu było nawiązanie i zbudowanie relacji pomiędzy liderkami, stworzenie bazy do wzajemnego przyszłego wsparcia i zbudowania płaszczyzny współpracy. Warsztaty odbywały się w siedzibie KGW Radawczanki oraz w Siedlisku Motycz „Blisko Łąki.”
fot. Magdalena Stepaniuk

5. „Odnaleźć siebie”, Fundacja Wybieram Rodzinę
„W piątek 7. czerwca 2024 roku w Siedlanowie (województwo lubelskie) odbyły się warsztaty dla kobiet „Odnaleźć siebie”. Zgromadziły one kobiety z Radzynia Podlaskiego, Serokomli, Parczewa. Był to wieczór integracyjny z zajęciami z psychologiem i psychoterapeutą Aleksandrą Jemioł, która poprowadziła uczestniczki do szukania zasobów, którymi można posługiwać się w trudnych sytuacjach. Kobiety zgłaszając się na warsztaty wykazały wysoki poziom stresu, zmęczenia i przeciążenia. Pod wpływem warsztatów rozluźniała się nie tylko atmosfera ale też i postawa ciała kobiet. Ćwiczenia zaproponowane przez prowadzącą dały sposobność do refleksji i uświadomienia sobie, co stres robi z relacją do samej siebie i ludzi otaczających każdą z kobiet. Efekty spotkania było widać gołym okiem, a miało to potwierdzenie w wypełnionych ankietach: poziom stresu, zmęczenia jest znacznie obniżony, a one same czuły się zrelaksowane i pełne energii oraz sposobów, jak radzić sobie w sytuacjach przeciążenia. W drugiej części spotkania kobiety wykonały dla siebie 2 kosmetyki z dr biologii Magdaleną Szwed. Uczestniczki wskazywały na wysoki poziom profesjonalizmu prowadzącej, przekazaną wiedzę i inspiracje, jak w sposób naturalny dbać o siebie, szukać ekologicznych kosmetyków, a nawet wykonać je samodzielnie. W czasie poczęstunku był czas na dzielenie się swoimi wrażeniami, wymianę doświadczeń i zawarcie nowych znajomości. Warsztaty były dobrym doświadczeniem dla kobiet, które pytały, kiedy odbędą się następne? Rozmowom nie było końca. Jest ogromna potrzeba tworzyć takie i inne spotkania dla kobiet.”
fot. Anna Stephan

Działanie sfinansowane ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018- 2030”